Cilt Tipiniz Değişebilir. Uzmanlardan Cilt Tiplerine Dair Bilgiler

Cilt tipinizi bildiğinizi düşünürken bir anda değişirse, bunun nedenini merak edebilirsiniz. Kuru cildin aniden yağlıya dönüşmesi ya da aynı anda hem yağlı hem de kuru bir cilde sahip olmak, herkesin özenle hazırladığı cilt bakım rutinini bir mayın tarlasına çevirebilir. Sonuçta, kuru cilt için işe yarayan şeyler bazen yağlı cildi daha da kötüleştirebilir veya tam tersi olabilir. Cilt değişikliklerine neyin neden olduğunu ve bu değişikliklerin nasıl ele alınacağını anlamaya yardımcı olmak için cilt bakım uzmanlarından tavsiye aldık.

 

Cilt Tipiniz Nasıl Değişebilir?

Uzman dermatologlar "Cilt tipiniz çevresel faktörler, yaş, hormonlar ve sağlıkla ilgili diğer sorunlar nedeniyle zaman içinde değişebilir," diye açıklıyor. ”Evet, cildiniz yağlıdan kuruya, karma veya hassas hale dönüşebilir, ancak bu kendiliğinden olmaz. İklim gibi faktörler cilt tipinizde küçük ya da büyük değişikliklere neden olabilir."

 

Uzmanlar, çevrenizdeki değişikliklere benzer şekilde, ilaçlarınızdaki, stres seviyenizdeki ve beslenme düzeninizdeki değişikliklerin de cildinizin ne kadar çok ya da ne kadar az yağ ürettiğini etkileyebileceğini ekliyor. "Akne, stres sırasında salınan hormonlar tarafından şiddetlendirilebilen iltihaplanmadır. Stresin neden olduğu akneye genellikle kızarıklık, kaşıntı ve artan sayıda siyah nokta ve beyaz nokta eşlik eder" diyor.

 

Daha Yağlıysa, Muhtemelen Hormonaldir

Bazen cildiniz kuru olabilir ve aniden daha fazla yağ üretmeye başlayabilir. Green'e göre, bu muhtemelen bazı hormonların dalgalanması anlamına gelir: "Cilt değişiklikleri hormonlarımızdaki dalgalanmalarla daha da kötüleşebilir. Kortizol ve adrenal androjenler gibi hormonlardaki değişiklikler, sebum üretiminde artışa neden olarak cildin yağlanmasına yol açabilen yağ bezlerinde değişikliklere neden olabilir."

 

Aynı Anda Yağlı ve Kuru Cilde Sahip Olabilirsiniz

Kuru ve yağlı cilde aynı anda sahip olmak karma cilt olarak adlandırılır. Örneğin, birçok insanın yüzünün geri kalanı kuruyken T bölgesi yağlı olabilir. Uzmanlara göre, aynı anda yağlı ve kuru cilde sahip olmanın bir başka yolu da susuz kalmış, yağlı bir cilde sahip olmaktır.

 

"Cildi doğal olarak nemli tutmak için gün boyunca su ile nemlendirmek önemlidir. Ayrıca, cilde nem katan ürünler kullanmak.

 

Cilt Bakımınız Yarardan Çok Zarar Getiriyor Olabilir

Uzmanlara göre, aynı ürünleri yıllarca başarıyla kullanmış olmanız, her zaman aynı sonuçları alacağınız anlamına gelmez, ki bu genellikle cilt bakımında olur. "Yıllardır kullandığınız ürünler çok az iyileşme sağlamaya ya da hiç sağlamamaya başlayabilir. Bu olduğunda, cilt bakımınızı yeniden değerlendirmenin ve gerekli ayarlamaları yapmanın zamanı gelmiş demektir" diyor. "Cildiniz geliştiği için rutininizi değiştirmek kesinlikle faydalıdır."

 

Aslında, cilt bakımınız cildinize zarar veriyor olabilir, diye açıklıyor. "Cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullanmanın olumsuz etkileri olabilir. Yanlış cilt bakımı rejimi cildinizin pH dengesini de bozabilir," diyor uzmanlar.

 

"Yağlıysanız ve cildinizin kurumasına neden olan ürünler kullanıyorsanız, bu durum çatlaklara neden olacaktır. Aynı kavram kuru cilde sahip biri için de geçerlidir." Başka bir deyişle, kuru ciltler için özel olarak tasarlanmış bir cilt bakım rutini kullanmak cildiniz kuruyken işe yarar. Ancak cildiniz daha yağlı hale gelirse, bu rutin muhtemelen gözeneklerin tıkanmasına ve ardından çatlaklara neden olacaktır.

 

"Temizleme işleminden sonra bir eksfoliant ekleyerek cilt bakım rutininizi hızlandırabilirsiniz. Bu, sağlıklı bir cildi korumak için hücre yenilenmesini teşvik eden önemli bir adımdır. Ayrıca yeniden dengelenmeye yardımcı olması için bir tonik eklemeli ve nemlendiricinizi daha hafif bir şeyle değiştirmelisiniz. Bu, onarmak ve yenilemek için cildinize daha derinlemesine nüfuz etmesine yardımcı olacaktır" diyor Green.

 

Ancak yine de her şey cildinizin nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Nazik peeling rutininize dahil edilmelidir, ancak uzmanlara göre haftada 2-3 kereden fazla peeling yapmamak çok önemlidir. "Aşırı peeling soyulmuş, kuru bir cilde yol açar ve bazı durumlarda cilt, yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmek için daha fazla çalışmaya çalışmasıyla aşırı telafi etmeye çalışabilir ve böylece tekrar yağlı hale gelebilir" diye uzmanlar uyarıyor.

 

Cildiniz Yeniden Değişebilir

Cildinizin bir kez daha yağlı hale gelmesi, tekrar eski haline dönmeyeceği anlamına gelmez. Uzmanların da dediği gibi, cilt tipimizi etkileyen birçok faktör vardır ve ne yapacağını tahmin etmek her zaman kolay değildir. Cildiniz değişim halindeyken neye ihtiyacı olduğunu öğrenmeniz gerekir. Uzmanlar, "Cilt tipiniz değişirse, geçiş sürecinde cildiniz için hangi ürünlerin ve tedavilerin en iyi sonucu verdiğini keşfetmenin ve öğrenmenin zamanı gelmiştir" diyor. "İlk adım bir cilt bakım rutini oluşturmaktır. Hangi ürünlerin kullanılacağını ve hangi sırayla kullanılmaları gerektiğini bilmek önemlidir."